Bizi Takip Edin!

> Gezilerimiz > MAÇAHEL VE BATUM

MAÇAHEL VE BATUM
Tarih :27.6.2015 - 7.2.2015

Fiyat :2.200,00 ₺

 

Gezgin sayısı 21 kişi ile sınırlıdır!

Bu geziyi tam 7 yıldır gerçekleştiriyoruz...

Gezi DetayıYeryüzünün son buzul çağı mirası ve en zengin biyolojik çeşitlilik merkezlerinden biri olan Kafkasya ve Doğu Karadeniz’deki  Kolşik Florası;  İkizdere Vadisi ve Ovit Geçidinde Buzul Gölleri, Fırtına Vadisi ve Kaçkar Dağları Milli Parkı Florası, Artvin Borçka Karagöl Florası ve Türkiye’nin en önemli Biyosfer Rezervi olan Maçahel (Camili) Florası ve lokal kültürünün tanınması, Batum’daki dünyanın en büyük ikinci Botanik Bahçesi olan Batum Botanik Bahçesi’nin gezilmesi, Kafkas Florasının ve Kafkas kültürünün keşfi…

27 Haziran Cumartesi: İSTANBUL - TRABZON - RİZE

FEST Travel tarafından önerilen uçuşla ve diğer ulaşım araçları ile varış zamanına göre saat 08.40’da Trabzon Havalimanı’nda buluşma, Rize - İkizdere Vadisi’ne hareket. Sürmene - Çamburnu’ndaki kalıntı Sarıçam (Pinus sylvestris) ormanının gezilmesi. İkizdere Çamlık’ta öğle yemeği (ÖY). Öğleden sonra  Çamlık bölgesindeki Ladin (Picea orientalis ) ormanlarının gezilmesi. 2640 m.’deki İkizdere - İspir yolu üzerindeki Ovit Geçidinin ve buzul göllerinin gezilmesi ve Rize’ye hareket. Otelde akşam yemeği ve konaklama (AY/K). 

 

28 Haziran Pazar: RİZE - ÇAMLIHEMŞİN - AYDER

Kahvaltıdan sonra Rize - Çamlıhemşin’e hareket. Fırtına Vadisi’nden, Şenyuve ve Meydan Köyü üzerinden Çad’ın gezilmesi ve ÖY. Elevit Yayla’sına hareket, endemik Huş ağaçlarının ve bitki örtüsünün incelenmesi. Tirovit ve Polavit Yaylalarının gezilmesi, Alpin bitki örtüsünün incelenmesi. Çamlıhemşin - Ayder’de otelde AY/K.

 

29 Haziran Pazartesi: HOPA – BORÇKA MAÇAHEL

Kahvaltıdan sonra Hopa üzerinden Borçka’ya hareket. Hopa - Borçka arasındaki Cankurtaran Geçidinden Karadeniz’e bakış, yüksekliğe göre değişen bitki örtüsünün incelenmesi. Borçka’da çay tarlalarının gezilmesi. Borçka’dan Karagöl’e hareket.  Karagöl’de ÖY.  Öğleden sonra  Karçal Dağları ile Otingo Dağları arasında, ladin, kayın, göknar ve orman gülleriyle kaplı Karagöl’ün gezilmesi. Karagöl’den Karçal Dağları’nın kuzey doğu yamacındaki Maçahel Camili’ye hareket. Kafkas Florasının zengin türlerini barındıran Karçal Dağları Florası’nın incelenmesi. TEMA Konuk Evinde AY/K.

 
30 Haziran Salı: Maçahel 

Kahvaltıdan sonra yörenin ahşap mimarisinin güzel bir örneğini sergileyen 200 yıllık Maçahel Camisi’nin gezilmesi. Efeler Köyü’ne hareket, anıt ladin ve kayın ağaçları arasında yürüyüş. Efeler Köyü’nde geleneksel köy evinde ÖY. Öğleden sonra Maral Köyü’ne hareket,  Maral Çayı kenarında yürüyüş ve Maral Şelalesi gezileri sonrası TEMA Konuk Evi’nde AY/K.

 

1 Temmuz Çarşamba: MAÇAHEL – BATUM  

Kahvaltıdan sonra Batum’a hareket. Sarp sınır kapısından Gürcistan’a giriş. Batum’da ÖY. Öğleden sonra Batum’un 9 km kuzeyinde Karadeniz kıyısında “Yeşil Burun”  olarak adlandırılan, 1880’li yılların başında Rus botanikçi Dr. Krasnow tarafından 6 bin dönümlük bir arazi üzerinde kurulmaya başlanan, Sovyetler Birliği’nin en büyük botanik bahçesi olan, Kafkas Florasına, Uzak Asya, Yeni Zelanda, Güney Amerika, Himalayalar, Meksika ve Avustralya’ya özgü 2037 bitki türünü barındıran, Batum Botanik Bahçesi'nin gezilmesi. Batum’da yerel bir lokantada AY ve otelde K.

 

2 Temmuz Perşembe: BATUM – HOPA İSTANBUL

Kahvaltıdan sonra Hopa’ya hareket ve havalimanına transfer.

Fiyata Dahil Olan Hizmetler: • Özel araç ile programda belirtilen tüm geziler,

 • Yerel otellerde 4 gece yarım pansiyon esasına göre konaklama,

 • Batum’da 1 gece yerel otelde oda kahvaltı esasına göre konaklama,

 • 5 öğle yemeği,

 • Yerel lokantada 1 akşam yemeği,

 • Tüm bahşişler (gezi rehberi ve gezi şoförüne bahşiş toplanmıyor.),

 • İptal ve sağlık teminatlı Yurtiçi Seyahat Sağlık Sigortası,

 • FEST Travel özel “Gezi Kitapçığı”,

 • KDV.


Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler: • İstanbul - Trabzon / Hopa - İstanbul uçak bileti,

 • Son gün öğle yemeği,

 • Fiyata dahil olan yemekler sırasında alınacak alkollü - alkolsüz içecekler,

 • Kişisel harcamalar (telefon, mini bar…)

Necmi Aksoy

Doç. Dr.

19 Nisan 1974 yılında Denizli’de doğan Necmi Aksoy, ilk öğrenimini 1980-1985 yılları arasında Karayahşiler Köyü ilkokulunda, orta ve lise öğrenimini 1985-1991 yılları arasında Çivril Ortaokulu ve Lisesi’nde tamamladı. Karadeniz Teknik Üniversitesi Orman Fakültesi Orman Mühendisliği Bölümü’nde 1992 yılında eğitimine başlayan Aksoy, 1996 yılında “Orman Mühendisi” ünvanıyla  mezun oldu. Aynı yıl Abant İzzet Baysal Üniversitesi Düzce Orman Fakültesi Orman Botaniği Anabilim Dalı’nda Araştırma Görevlisi olarak göreve başladı. 1997 yılında İstanbul Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Orman Mühendisliği Anabilim Dalı, Orman Botaniği Programı’nda Yüksek Lisans eğitimine başladı. Aksoy, 1999 yılında lisans üstü eğitimi için İstanbul Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Orman Mühendisliği Anabilim Dalı’nda geçici kadro ile görevlendirildi. Ocak 2001 yılında “Karakiriş Dağı (Seben-Nallıhan) Florası” başlıklı yüksek lisans tezini tamamlayarak “Orman Yüksek Mühendisi”  unvanını alan Aksoy, aynı yıl İstanbul Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Orman Mühendisliği Anabilim Dalı, Orman Botaniği Programı’nda Doktora eğitimine başladı. Aksoy, “Elmacık Dağı (Düzce) Vejetasyonu” başlıklı tezini tamamlayarak Temmuz 2006 tarihinde Orman Mühendisliği Anabilim Dalı, Orman Botaniği Programı’ndan “Doktor” ünvanını almıştır. Eylül 2006 tarihinde Araştırma Görevlisi Doktor ünvanı ile Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi Orman Mühendisliği Bölümü’nde göreve başlayan Aksoy, Nisan 2007 tarihinde  Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi Orman Botaniği Anabilim Dalı’nda “Yardımcı Doçent”, Eylül 2012 tarihinde “Doçent” ve  “Anabilim Dalı Başkan’ı olarak görevini sürdürmektedir.  

Flora, vejetasyon ve biyolojik çeşitlilik konularında ulusal ve uluslar arası pek çok yayını bulunan Aksoy; dendroloji (ağaç bilimi), herbaryumlar, arboretum ve botanik bahçeleri, işgalci bitkiler, bitki sistematiği ve sosyolojisi alanlarında çalışmalarını sürdürmekte ve Batı Karadeniz Bölgesi’nde biyolojik çeşitliliğin korunması amacıyla Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi Herbaryumu (DUOF)’nda ve Düzce Üniversitesi Biyolojik Çeşitlilik Araştırma, Uygulama ve Eğitim Merkezi (DÜ-BİYOME)’nde çalışmaktadır. Ulusal ve uluslar arası bir çok herbaryum, botanik bahçesi, arboretum, botanik ve doğa tarihi müzelerinde çalışmalar yapmıştır. 1999-2000 yıllarında TRT’de belgesel danışmanlığı ve Buğday Dergisi Yayın Kurulu üyeliği, 2003-2006 yıllarında Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi ve Saint Joseph Doğa Tarihi Müzesi’nde  bilim danışmanlığı yapmıştır.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Çevre Kulübü Başkanlığı, TEMA Düzce İl Temsilciliği, yapmış olan Aksoy halen, Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı  Mütevelli Heyeti, Royal Forestry Society, TEMA, WWF ve  Flora Araştırmaları Derneği gibi doğa üzerine çalışmalar yapan; ulusal ve uluslar arası bir çok kuruluşun  üyesidir. Aksoy, ingilizce bilmektedir.

 

 

İsim  *
Soyisim  *
Telefon  *
E-posta  *
Adres
Tur MAÇAHEL VE BATUM
Kişi Sayısı  *
Mesaj